Velká Británie
Cestu do Velké Británie jsem podnikla s plzeňskou cestovní kanceláří Intertrans v období 5.8.-11.8.1996.
Nae cesta začala 5.8. v 7.00, kdy jsme odjíděli z Centrálního autobusového nádraí v Plzni směr Rozvadov - Frankfurt - Köln - Cáchy a pak u jsme byli v Belgii. Nae první zastávka byla v Bruselu, kam jsme dorazili kolem 19. hodiny. Prohlédli jsme si Velké náměstí, na kterém se konají různé slavnosti při kterých je celé náměstí zasypáno květinami, které vytváří zajímavé ornamenty. Náměstí dominuje radnice s Archandělem Gabrielem na kupoli. Celá radnice je vyzdobena více jak 100 sochami. Bohuel byla právě v rekonstrukci, take jsme ji nemohli vidět v plné své kráse. Kolem náměstí je mnoho cechovních domů a naproti radnici je palác,před kterým byli popraveni povstalci. V podloubí jednoho z domů je socha svatého, o které se říká, e pokud si ji pohladíte od hlavy k patě a k tomu jetě andílka a psa, kteří jsou u něj, tak se Vám splní přání. Vyzkouela jsem to, ale bohuel zatím se mi přání nesplnilo, tak nevím jak dlouhá má být čekací doba:-). Dále jsme proli tak zvanou Galerií krále a královny. Jedná se o zasklené malební uličky vyzdobené mnohýma vlaječkama. Symbolem Bruselu je čůrající chlapeček, který je při slavnostech oblékán do různých atiček a e u jich je prý dost. Proslavil se tím, e město zachránil před výbuchem tím, e počůral doutnák a tím pádem připravená výbunina nevybuchla. U jen z autobusu jsme jen zahlédli Atomium se svými devíti kupolemi. Dalí zastávkou jetě toho dne bylo městečko Bruky, kterému se také říká Benátky severu. To opravdu souhlasí, protoe vude jsou kanály po kterých jezdí spousta loděk. Dorazili jsem sem sice a pozdě večer, ale byla to aspoň pěkná romantická procházka. Prohlédli jsme si Trní palác a Rybí tritě. Belgie je známa svými krajkami a pralinkami, o čem není pochyb a a u jsme se podívali kamkoli, vude ve výlohách se to krajkami a pralinkami jen hemilo.
6.8.1996
A teď u k dalímu dni. V 0.30 jsme se v přístavu Ostende nalodili na trajekt jménem Princ Albert. Cesta trvala 4 hodiny, ale s časovým posunem o 1 hodinu nazpět to vylo na 5 hodin:-). Vylodili jsme se v přístavu Ramsgate, kde jsem dostala svoje první razítko do cestovního pasu:-) a začala cesta převáně po Jiní Anglii. Aby ve neprobíhalo hladce, měli jsme cestou mení poruchu autobusu, musela se vyměnit řemenice, ale jinak byla celá cesta bez poruch. Kolem 8.30. jsme dorazili do univerzitního městečka Cambridge, kterým protéká říčka Ken, po které je samozřejmě moné se projet na loďce. Prohlédli jsme si Peter's Colleg - nejstarí kolej, postavenou ji ve 13. století, dále King's College - nejkrásnějí kolej, kterou nechal postavit Jindřich VI., Margaret College, Trinit College - postavena Jindřichem VIII. Zajímavostí je i matematický most, který je celý postaven ze dřeva, jiný materiál uit nebyl. V 11.30 jsme dorazili do katedrály v Ely. V přilehlých domech byla dříve Queen's Cathedral, dnes zde sídlí vedení King's College z Cambridge. Je zde i dům, kde il Oliver Crommwell. Mezi 15. a 18. hodinou jsme si prohlédly hrad Warwick a musím říct, e to bylo něco úasného. Hrad je obklopen obrovskými zahradami. Lidé, pravděpodobně studenti, kteří jsou zde zaměstnáni, jsou oblečeni v dobových kostýmech a předvádí různé souboje, hry dokonce i mučení. Prohlídka neprobíhá, tak jako u nás, ale člověk si můe jít kam chce kdy chce a na dokreslení situace jsou komnaty doplněny voskovými figurínami bývalých obyvatel hradu. Opravdu velmi poutavé a zajímavé. A hlavně jsou tam obrovské hradby po kterých se můete přicházet.. V 19.30 jsme se ubytovali v Birminghamu v hotelu Campanele a protoe jsme byli pořádně utahaní, tak jsme ani neli na večerní procházku městem.
7.8.1996
Tento den jsme začali prohlídkou Shakespearova roditě Stradford upon Avon. Prohlédly ijsme si jeho rodný dům, dům jeho vnučky Nash a území, na kterém stál dům ve kterém zemřel. Divadlo a zahradu, ve které jsou sochy hrdinů jeho děl. Ve Stradfordu je také Harwardův dům, ve kterém il zakladatel Harwardovy univerzity. Na programu byl dále Oxford. Zde jsme navtívili Oxford story, byl to takový poutavý průjezd historií města s výkladem do sluchátek, ale je to tak názorné, e i lidé kteří anglicky neumí, tak to pochopí. Tak jako v Benátkách, i zde je Most vzdechů. Tento je vak pojmenován podle toho, e po něm chodili studenti na zkouku a ze zkouky. Navtívili jsme i nejznámějí kolej - Christ Church College, kde studovalo mnoho slavným lidí. Pro zajímavost, dokonce i Mr. Bean. Je zde nádherná obrovská jídelna, kam musí studenti povinně 2 krát a třikrát týdně chodit jíst. Na katedrále ve 21.05 zvoní zvon 101 úderů. Číslice 101 vyjadřuje počet studentů, v době kdy byla College postavena a těch 5 minut znamená to, e Oxford je vzdálen od Greenwiche právě o 5 minut. A ve 21.05 museli být vichni studenti na koleji. Dominantou Oxfordu je i velká knihovna s mnoha areály, kdy je otevírala její jedna velká část, tak při oslavách se utratilo zhruba tolik, kolik stála samotná stavba. Ubytováni jsme byli opět v Birminghamu.
8.8.1996
Projíděli jsme městem Marlborough, kde má být údajně hrob kouzelníka krále Artue, Merlina. Zastavili jsme se u West Kenneth Long Barrow, co je pohřebitě 30 bojovníků. Je to jeden z mnoha zatravněných kopců,, kterých je tu povícero. Dalí zastávka byla v Avebury, jedna z mnoha megalitických památek Anglie. Jsou zde asi největí kamenné kruhy a val. Odpoledne mezi 13. a 16. hodinou jsme navtívili městečko Bath. Jedná se o bývalé římské lázně zasvěcené bohyni Minervě. Byly rozděleny na enskou a muskou část a voda zde byla horká, vlaná a studená. Městem protéká také řeka Avon na které je vybudován zajímavý trojstupňový splav kaskádovité stavby. Přes řeku je postavěn i most na kterém jsou postavěny domy, to se také hned tak někde nevidí. Po 17. hodině jsme si jetě stačili toho dne prohlédnout ve Wellsu obrovskou katedrálu vyzdobenou více jak 300 sochami. Hlavní loď má zajímavou architekturu ve tvaru nůek a venku i uvnitř jsou pěkně vyzdobené hodiny. Ke katedrále přiléhá kolej církevních studentů a biskupský palác. Cestou do Cardifu, hlavního města Wellsu, kde jsme opět nocovali, projíděli Bristolem, kde je 5 km dlouhý most přes ústí řeky do moře.
9.8.1996
Kolem 10. hodiny jsme dorazili k mému vysněnému Stonehenge, nejstarí a nejznámějí megalitické památce na světě. Dalím bodem programu byla Salisburská katedrála, ve které je uloen originál listiny lidských práv Magna Charta. Ve 14.30 jsme dorazili do Portsmountu, kde je nádherné námořní muzeum. Je zde válečná loď Warrior z roku 1860, ve své době největí svého druhu, kterou si můete úplně celou prolést od kotelny po vrchní palubu a hlídkové můstky. Druhou lodí je Rose Mary, která byla v 70. letech vytaena z moře, a je zde vystaven její vrak spolu s předměty, které na ní byly nalezeny. Třetí a asi nejvzácnějí lodí je Victory admirála Nelsona. Do té jsme se bohuel nedostali,protoe vstup do ní se musí dlouhou dobu předem objednávat. Posledním městem, které jsme si jetě toho dne prohlédli a kde jsme i nocovali byl Brighton, kam jsme dorazili kolem 19. hodiny. Byl to jediný večer, kdy jsme byli přímo u moře, ale zrovna bylo patné počasí. Plá zde byla sice kamenitá, ale pěkná, koda. V tomto městě je palác v indickém stylu a do moře zabíhá molo se zábavným parkem. Ubytováni jsme byli v hotelu Duddley, který je nádherně starodávně zařízen.
10.8.1996
Tento den byl zasvěcen hlavnímu městu, Londýnu.
Nejdříve jsme autobusem projeli celým historickým centrem města a poté jsme se vydali pěky po památkách. Nejprve jsme si prohlédli St. Paul's Cathedral a pak jsme se přesunuli k Toweru, kde jsme si prohlédli korunovační klenoty a to bez fronty, protoe jsme tam přili celkem brzy ráno. V Bílé věi jsme si prohlédli výstavu mučednického náčiní. No a nedílnou součástí jsou Beefeatři a s jedním jsem se dokonce vyfotila, jak sami můete vidět. Tower Bridge byl bohuel sklopený, ale to by byla velká náhoda, kdyby jsme jej viděli jinak. Pak jsme se přesunuli metrem na Westminster Abby. Zde je dokonce pamětní deska českým vojákům pak deska neznámému vojínovi, W.Churchilovi. A tyto pamětní desky se zde jetě vyrábí a kadý si to můe vyzkouet. Take jsme se proli kolem Big Benu a parlamentu k Downing Street No. 10, sídlu Královské jízdní gardy, Admirality, proli jsme nejstarí park James's Park k Buckinghamskému paláci, dále kolem domu obývaném princem Charlesem a na Piccadily Circus. Zde jsme opět nasedli na metro a přesunuli se na Baker Street, Sherloka Holmese jsme bohuel nepotkali :-). Odtud jsme li do Mme Tussaud's Museum, kam jsem se straně moc těila a mohla jsem se vyfotit s Einsteinem. Pak následoval dalí přesun metrem na Piccadily Circus a pěky kolem Planet Hollywoodu ke výcarské ambasádě na Lincester Square a okolo Národní galerie na Trafalgar Square nad kterou ční socha admirála Nelsona, kolem jsou 4 velcí lvi a dívky pozor! Říká se, e kdy kolem nich projde panna, tak mrknou. A odtud od Kanadské ambasády jsme ji odjíděli směrem domů. Jeli jsme kolem Greenwidge, kde je nultý poledník. Ve 22.00 jsme se v Ramsgate nalodili na trajekt do Ostende, kam jsme dorazili ve 3 hodiny ráno. Tento trajekt se jmenoval královna Astria. Během cesty jsme měli jen mení zastávku v německém Rothenburgu.
A 11.8.1996 v 19.30 jsme ji byli v Plzni na autobusovém nádraí.